Davlumbaz Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Davlumbazlar mutfak içinde kötü kokunun oluşmasını engelleyen sistemlerdir. Tabi kötü kokuyu değil aynı zamanda ocakta pişen yemeklerin kokuların diğer gıdalara karışmasını önler. Asıl amaç bu olduğu için davlumbazlar restoranlarda ve otel gibi yerlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Davlumbazlar küçük mutfaklarda ne kadar çok kullanılırsa kullanılsın tehlike arz etmezken büyük otel ve restoranlarda kullanılan büyük davlumbazlar ilerleyen yıllarda büyük bir tehlike arz etmektedir. Bunun sebebi her gün saatlerce yemek yapıldığı için davlumbazın içi sürekli olarak pislenmektedir. Davlumbazın içi sürekli temizlense bile zamanla katılaşan yağ ve kirler bir sonra temizlenmeyi bile mümkün kılmayacaktır. Ulaşılması zor olan yerlerdeki kirler çok daha büyük bir risk oluşturmaktadır. İşte bu nedenler davlumbaz söndürme sistemleri çok büyük bir önem arz etmektedir.

Davlumbaz Yangın Söndürme İşlemi Nasıl Gerçekleşir? 

Davlumbazlarda çıkan yangınlar hemen söndürülmez ise yangın tüm binaya sıçrayabilir çünkü davlumbazın içindeki yangın hemen bacalara ulaşabilir ve bacalardan da tüm bina yanabilir. İtfaiyenin anında yangına müdahale etmesi imkânsız olduğu için otomatik olarak yangının söndürülmesi veya yangının büyümesi önlenmesi gerekir. İşte mutfakta hayati noktalara yerleştirilen mutfak söndürme sistemleri, yangının büyümesini önleyerek yangın söndürme ekiplerine büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Sanayi tesisleri, hastaneler, hava limanları, yatılı okullar, alışveriş merkezleri gibi devasa yapıtlar zorunlu olarak bu sistemleri kurmak zorundadır. Aksi takdirde çıkacak olan yangında yüzlerce ve binlerce insanın hayatlarını riske atmış olurlar.  Peki, son derece önemli olan davlumbaz söndürme sistemleri nasıl çalışır? Bu bilinen yangın detektörleri gibi, havada oluşan dumanı algılayan sistemleri sayesinde anında yangına müdahale etmektedir davlumbaz söndürme sistemleri. Bu gibi sistemleri amacı, yangını doğrudan söndürmek yerine yangının oluşmasını sağlayan ortamı bertaraf etmektedir. Örneğin ortamda oksijen olmazsa ateş te olmaz. İşte bu noktada sistem, ilk önce sm nozulları köpük şeklinde yollayarak ateşin oksijen ile temasını engeller. Böylece ateş daha fazla yayılmadan olduğu yerde yavaşça sönüverir.

Davlumbaz Söndürme Sistemi Zorunluluğu 

Eğer yangın çok büyük boyutlarda ise sistem sayesinde yangının daha da büyük olması engellenir ve yangına müdahaleye gelen ekipler yangını söndürmeyi çalışırlar. Davlumbaz söndürme sistemleri yani yangın söndürme sistemleri hayati bir öneme sahiptir. Bu sistemler yangının olduğu yerde insanlara zaman kazandırarak mağdur sayısını en aza indirirler. Bu sistemlerin davlumbaz içinde ve davlumbazla bağlantılı olan bacalara yerleştirilmesi zorunludur çünkü buralarda çıkan yangın dışarıdan kontrol edilemez. Bu yüzden yangın çıktığı yerden söndürülmesi gerekir. Bunun için de içeriye yerleştirilen sistemler otomatik olarak yangını söndürürler. Bu sistemlerin içerisi profesyonel olarak korunmalıdır zira burada çıkan yangınlar çok tehlikelidir. Baca boruları tüm binayı sardığı için yangın eğer kontrol altına çıkmazsa, mutfakta başlayan yangın mutfakta kalmayıp tüm binayı sarabilir ve tüm bina harap hale gelebilir.